26 Mart 2009 Perşembe

Hoşçakal Saboş...


... Daha babanla evli değildik, hatta belki nişanlı bile değildik. Fenerdeki dede evine getirmişti baban beni... Öyle tonton biriyle tanıştım ki o gün orada... Gözlerinin içi gülüyordu. Ailenin büyüğü olarak, aman gelin adayı gelmiş diyip inceleyerek değil, aramıza hoş geldin diyerek bakıyordu. Tıpkı babaannenin dediği gibi sen bizim kızımızsın derdi.
Babanın anneannesiydi o kuzucum. Saboş'tu...
Daha sonraki birlikte oluşlarımızda da hep aynı şeyi düşündüm. Melek gibi, hoşgörülü, misafirperver, şeker gibi bir insandı. Dedeyle şakalaşmalarını, atışmalarını hiç unutamıyorum. Dede, kendine has şakacılığıyla bir küfür sallıyıverirdi havaya, Saboş da onu dürter, sus ayıp çocukların yanında derdi. Oysa ki ayıp da değildi, dedeye yakışıyordu o hal. Ediyle büdü gibilerdi. "Saboşcum hadi dansedelim" derdi dede, o yine dur naapıyorsun, ayıp derdi. Ama çok şekerdi.
Dede gidince kapattı hayata açılan pencerelerini... Kimseyle konuşmaz oldu. Bir süre sonra da tanımaz oldu hiçbirimizi. Bu fotoğrafın çekildiği gündü belki de, seninle gitmiştik onu ziyarete. Sana ninni söyledi... Biz gittikten sonra da ağlamış için için. Babaannen, yanına gidip sorunca anne niye ağlıyorsun diye, "bebek gitti" demiş.
Şimdi hiç olmazsa, seni gördü, kucağına aldı diyerek seviniyoruz bir yandan...

Neyse ki, tanımışım onu.
Iyi yolculuklar Saboşcum, ışıklar içinde yat...

4 yorum:

Pamuk Prens'in annesi dedi ki...

Aşkım, başınız sağolsun...
O şimdi eminim daha mutludur sevdiginin yanında.
Allah sevenlerine sabır versin...

Beste dedi ki...

Ne guzel sey onca insanin kalbinde yaşamak ve sevgisini kazanmis olmak. Nur içinde yat anneanne...

mermaid dedi ki...

köker'cim çok duygulandım. Umarım bir gün ben gittiğimde de Derin'in çocuğu,eşi, sevgilisi, torunu her kimse artık; "iyi ki tanımış onu, ışıklar içinde yat" dedirtmeyi başarırım. Ağlattın beni:( Çok dinlemiştim sizden anneanneyi, Allah sabırlar versin, anneanne de nur içinde yatsın.

Adsız dedi ki...

Canım babannem mekanın cennet olsun..
Yaz'ıda gördü :) torununun çocugunu gordu..
Deniz ablamında dedıgı gıbı ışıklar ıcınde yat babannem..