18 Ağustos 2009 Salı

Güzellik

Fransız şirketi Evian’ın anketine katılan makyaj uzmanları, moda editörleri, fotoğrafçılar ve model ajansları kalın kaşları, anlamlı bakan gözleriyle Audrey Hepburn‘ü (1929-1993) “tüm zamanların en doğal güzeli” seçerler. Evian’ın anketinde oy kullanan Elle dergisi güzellik editörü Rosie Gren, “Audry, doğal güzelliğin vücut bulmuş halidir” der. Dik yürüyüşü, bir kuğuyu andıran boynu ve zarafetiyle kendine sonsuz güvenen, iç huzuru bulmuş bir kadın portresi çizen Audrey Hepburn’e güzelliğin sırları sorulduğunda cevabı bütün kadınlara, hatta erkeklere rehber olacak nitelikteydi:
“Çekici dudaklara sahip olmak istiyorsanız, dudağınıza tatlı sözden başkasını dokundurmayın. Güzel gözleriniz olmasını istiyorsanız, güzel insanlarla göz göze gelin, gerçek dostlar edinip sık sık görüşün. İdeal beden ölçülerine sahip olmak ve zayıf kalmak istiyorsanız, yemeğinizi yoksullarla ve açlarla paylaşın. Alımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız, çocuğunuzun günde en az bir kere saçlarınızı okşamasına izin verin. Dikkat çekici pozlar vermek istiyorsanız, yanınıza bilgelik ve alçak gönüllüğü alarak yürüyün. Asla cahilce ve gururla yürümeyin. Bir kadının güzelliği giydiği elbisede, beden ölçülerinde ya da saç stilinde değildir. Bir kadının güzelliği gözlerinden okunur. Çünkü gözler, kalbe yani aşkın yaşadığı ülkeye giden kapıdır. Bir kadının güzelliği; yüzündeki benlerden değil içinde sakladığı ruhundan okunur; sevgiyle gösterdiği ilgi, beslediği tutkudur. Ve güzellik, geçen yıllarla birlikte yalnızca daha da artar.”ŞU GÜNLERDE ZİHNİMİ MEŞGUL EDEN, RUHUMU SIKAN, AYAKLARIMIN GERİ GERİ GİTMESİNE NEDEN OLAN BİR İNSAN VAR Kİ BU YAZININ TAM DA KANITI. BAKIYORSUN, HİÇ TANIMASAN GÜZEL DİYEBİLİRSİN. AMA RUHUNUN KARANLIĞINDAN, SESİNİN CİYAKLIĞINDAN, DİLİNİN FESATLIĞINDAN, TAVIRLARININ KABALIĞINDAN YÜZÜNÜN ASIL FORMUNU GÖREMİYORUM BİLE...

ETRAFIMDA SADECE "GÜZEL" İNSANLARI GÖRMEK İSTİYORUM...


2 yorum:

Bellek Kutusu dedi ki...

Ne güzel yazmışsın Deniz, eline sağlık...

Ünver Bayramlı dedi ki...

Tüm zamanların bana göre en güzel aşk filmlerinden "Roma Tatil" inde de o güzelliği doya doya seyredebilirsin. Gerçekten de çok güzelmiş. Sözleri de çok etkileyici.

Zihnini meşgul eden kişiye gelince boşverrrrrrrrr.