7 Temmuz 2010 Çarşamba

Tahta kaşık!
Mutlu Aileler diye bir kitap okuyorum. İletişim kurmakla ilgili bölümünde rastladım tahta kaşığa.Güzel bir yaklaşım öyle değil mi?

"William Golding'in Sineklerin Tanrısı'nı okumuşsanız bir grup çocuğun bir deniz kazası sonucu aralarında hiç yetişkin bulunmaksızın ıssız bir adaya düştüğünü ve insan doğası hakkında onlara birçok şey öğreten deneyimlerini hatırlarsınız. Bir toplantıda hepsi aynı anda konuşunca kimsenin kimseyi duymadığını fark eder etmez , sadece elinde büyük denizkabuğunu taşıyan kişinin konuşma izni olduğunu geri kalan herkesin de onu dinlemesi gerektiği kuralını oluştururlar.
Konuşan kaşık terimi denizkabuğuyla aynı anlamı taşıyor. Aile bir aradayken büyük bir gürültü koparsa, tahta kaşık kimdeyse ona söz hakkını verirsiniz."

Fondaki gürültüler arasında iletişmeye çalışıyor çoğu insan. Oysa dinlemek konuşmaktan çok daha zor bir sanat. Ama sadece duymak değil, can kulağıyla dinlemekten bahsediyorum.
Çocuğumuza bizi dinlemesini nasıl öğreteceğiz peki diye soruyorsak kendimize...
Cevabı belli, DİNLEYEREK...
Albert Einstein'ın sözü ne güzel özetliyor değil mi çağdaş toplumların sorununu:
"İletişimdeki en büyük sorun,gerçekleştiği şeklindeki yanılgıdır."


5 yorum:

YILDIZ dedi ki...

Ben de dün gece bir dizide izledim,konuşma yastığı kimdeyse o söz alıp konuşuyordu;)

Deniz dedi ki...

Aynı mantıkmış :)

Feride dedi ki...

eşimin bir kaç kez anlattığı sanırım doğan cüceloğlunun hatırasıydı bir hikaye var..yurt dışında bir üniversitede hocayken çok başarılı olan kız öğrencisinin ailesiyle tanışmaya gidiyor acaba nasıl bir aileden diye merak ediyor çünkü.. kızın babasının evin küçük kızıyla konuşurken dizlerinin üzerine çöktüğünü görüyor.. göz hizasında sabırla dinleyerek cevap veriyor kızına .. ona önemini hissetirme onunla iletişim kurmak için diz çöküp göz temasında olma .. bunlar çok önemli aslında.. böyle bir itinayla, önemli olduğunu bilerek büyümek ilerde böylesine mükemmel kişilikte şahsiyetler olmayı getiriyor çünkü.. tüm çocuklarımız böyle büyüse .. inşallah ..

karabidikim dedi ki...

Çok güzelmiş.Miraç Kandilin Mübarek Olsun

Deniz dedi ki...

Evet Feridecim, aynen katılıyorum. Çok severim Doğan Cüceloğlu'nu ayrıca... Ve Üstün Dökmen'i...

Saol Karabıdıkım, seninki de