30 Ocak 2014 Perşembe

#‎annefirarda


İnstagram'da hashtag yaptım, annefirarda diye… 
Belki daha fazla firar için gaza getirir :) 
Geçen gece, annefirarda etkinlikleri kapsamında sinemaya gittik.
Şöyle bi hesap yaptık Murat'la,
en son birlikte gittiğimiz yetişkin filmi Bulut Atlası imiş! Düşünün artık. 

12 yıllık esaret filmini seçtik. 
" İnsanı sallayan, silkeleyen bir film. 12 yıllık esaret. Özgür bir adamken, kaçırılıp köle olarak satılan ve 12 yıl boyunca esaret yaşayan Solomon Northup’un gerçek hikayesi… Solomon, iki çocuğu, mutlu evliliği, müzisyen kimliğiyle özgür bir adam. Bir gün, kendini köle tüccarlarının elinde buluyor. Oradan oraya satılarak köle oluyor. Bir kez daha insanlığın nelerden geçtiğini hatılıyor insan filmde. Utanç basıyor yapılanların gerçek olduğunu düşününce… Kırbaçlar, yavrularından ayrılan analar, kendini beyaz olduğu için zulüm yapmada özgür sananlar… Bildiğimiz tarihin içinde yeni insan hikayeleri…
Hikayelerin içinde de düşündüren diyaloglar, yaşanan ikilemler saklı… Haksızlığın içinde ayakta kalabilmek, özgürlük için dayanabilmek, risk almak, bazen risk almaktan korkmak. Mecbur kalıp, kırbaç vuran olmak… Umutsuzluğunu unutup, umut verebilmek… İyi olan karakterin kötü olma potansiyeli, kötü gözükenin aşık olabilmesi… Herkesle aynı denizin içindeki bir balıkken, köleliğin haksızlığını efendinin yüzüne vuran bir beyaz olabilmek."  

Biz filmdeyken, anneanne ve babannesiyle özgürlüklerin doruklarını yaşayan 
küçük Aysel Gürel'den manzaralar da bu tip şeylerdi. Nasıl ? :)Bu arada dün nasıl gelip gelip sarılıyor, annecim çok özledim diyor. 
Yapmak lazım böyle, daha sık hem de… 

1 yorum:

karışık_pizza dedi ki...

Offf sanırım bir ben bilmiyorum şu firar kelimesinin anlamını. Benim bildiğim tek kelime esaret:)