17 Temmuz 2014 Perşembe

Musluktan akan suyumuz ne kadar temiz?

Su canlılar için yaşam kaynağıdır. Hayatımızın pek çok anında kullanmaktayız, suya muhtacız. Bu yazıda depolarımıza giren sular ve bu suların sağlığımıza olan etkisinden bahsedeceğiz.
Şebeke suları ne kadar temiz olursa olsun, depolarımıza girdiğinde 4-6 kadar sonra deponun dibinde bir tabaka meydana getirir. Bu tabakanın oluşma sebebi suda bulunan mangan, kireç, demir ve yosun gibi maddelerin kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar sonucu sudan ayrılmasıdır. Deponun temizliliğinin düzenli yapılmaması sonucu da ilerleyen zamanlarda suda çamurlaşma, paslanma, renk değişimi ve koku ve bakteri oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durum da suyun kullanılmasını sakıncalı hale getirmektedir.
Temizliği yapılmayan depodaki suyu içmesek bile ağzımızı çalkaladığımızda, yiyeceklerimizi yediğimizde, banyo yaptığımızda, bulaşık yıkadığımızda ve benzeri durumlarda vücudumuza girmekte ve içinde barındırdığı bakteriler sebebiyle sağlığımızı tehdit etmektedir.
Temiz ve sağlıklı su kullanabilmek için su deposu temizliğini ihmal etmemek gerekmekte. Haşere ilaçlama ve su deposu temizleme konularında himet vermekte olan Tekniktürk, ulusal ve uluslararası kuruluşlarca onay verilmiş olan kimyasallar ve ekipmanlar kullanmakta. Halk sağlığı konusunda özen gösteren Tekniktürk su deposu temizleme hizmetini titizlikle gerçekleştirmekte ve size sağlıklı su kullanma imkanı vermektedir.

Hiç yorum yok: