20 Mart 2015 Cuma

Günle gece bile yılda bir kere eşit oluyor di mi?Az sonra güneş tutulacak. Hatta akşam gün ve gecenin eşit olacağı ekinoks çizgisine giriyoruz. Dahası bi de süper ay dediğimiz ayı kocaman göreceğimiz bir gün. Üçü bir arada.

Gün ve gecenin eşit olacağı bugünde eşitliği düşünelim biraz. 1 kilo pamuk mu daha ağırdır, 1 kilo demir mi :) Aslında herkese eşit mi davranmalı, yoksa bazılarına pozitif ayrımcılık mı yapmalı?
Artık eşit mi herkes? Bazıları daha mı eşit? Her devirde başka birileri daha eşit mi olmalı alternatifi yok mu?

Din, dil, memleket, cinsiyet gibi doğuştan gelen özellikler nasıl eşitliği bozar? Aslında sen eşitsin, sana güveniyorum da çevre mi kötü? Cebindeki 5 lirasını aç birine verenle, ayda 500 TL bağışta bulunan eşit iyiliksever mi? Yoksa az veren candan, çok veren camdan mı? Zenginin parası züğürdün çenesini mi?

Fikirler eşit mi? Eşitse niye bazı fikirler daha suçlu?

Ya çocuklar? Doğuda doğan, batıda doğan, ya Avrupa'da, ya da Suriye'de? Kızlar eşit mi, komşu kapıda, ya da yan mahallede? Okullar eşit mi, öğretmenler?

Sağ beyinle , sol beyin eşit mi? Yoksa biri daha mı baskın?

Sorularla eşitliği düşünmek istedim bugün biraz... Belki siz de düşünürsünüz bugün eşitliği/sizliği?

Bu sabah bir annenin ikinci çocuğunun doğum günü için yazdığı eşitlik temalı yazı çok güzeldi mesela... Kardeşlik arası eşitlik de önemli değil mi?

Sonra şu fotoğraflara bakmak... Nasıl da düşündürüyor. Eşitlik, adalet hakkında...

Ve şu videoyu seyretmenizi isterim. Bir insanın gözlerinin içine baka baka, eşit olmadığını söyleyebilir mi bir insan, ya da nasıl bir insan söyleyebilir? Yazılanla yüz yüze iletişim eşit mi peki?
Soru sormak iyidir :) Zihin açar...

İyi hafta sonları

Sevgiler...


Hiç yorum yok: