18 Mayıs 2015 Pazartesi

Bir insanı sevmekle başlar her şey diyenlerin adası- Burgazada...“Önümüzde hayat… Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk. Yahut bana öyle geliyordu”  Sait Faik, Sarnıç.

Cumartesi günü Yaz'ın okuluyla Burgazada gezisi yaptık. Sait Faik'in adasına onun hikayelerindeki kahramanların izini sürmeye gittik biraz da. Bu yolculuğu çocuklarla bir arada yapmak da ayrı bir keyifti.


"Sevmek... Bir insanı sevmekle başlar her şey..." diyen çocuk ruhlu büyük hikayecinin müzesine gittik ilk durak. 
Nasıl da güzel... Yazdıkça yazası gelir insanın. 


“Ben Sait Faik’i çok severim. Bizim büyük hikayecilerimizden biridir. Büyük hikayeci, büyük şair. Bazen bedbin, bazen ümitsizliğe kapılır. Fakat çok namuslu insan, memleketini çok seven insan. Ve belki de bedbinliği, ümitsizliği çıkar yol görememesinden ileri geliyor. Halbuki çıkar yol var tabii. Velhasıl büyük bir hikayeci, büyük bir şair.”Nazım Hikmet


Sonra Aya Yani Kilisesi'ne gittik. Okul müdürü, çocuklara ve bize kilise hakkında bilgi verdi.  
"1867 yılında yapıldığı düşünülen kilise; farklı tarihlerde dokusuna zarar verilmeden onarımlardan geçmiş 1896 yılındaki restorasyon çalışmasıyla son halini almış. Bu kilisenin altında 11 basamakla inilen bir zindan bulunuyormuş. Gerçekten içi de oldukça etkileyici."


Çocuklar da keyifle dinlediler. İçerideki detayların büyüsüne kapılıp, her şeyi incelediler.  
Kilisenin duvarındaki yazı da çok hoşuma gitti doğrusu.


Burgaz, gerçekten yaşanası bir ada. Büyükada kadar aşırı turistik değil en azından. Yokuşları evlere şenlik gerçi ama, o evleri yok mu? Ya o denize çıkan sokakları...Anasınıfından çok yakın olduğu arkadaşının da gezide olması çok iyi oldu. Ada sokaklarını bu şekilde arşınladılar.


Faytonlara çok sıcak bakmıyorum. Ama kızlar öyle istediler ki, ada turu da yaptık. En kıkır kıkırından hem de...


Adanın yerlisi bir arkadaşım önermişti. Gerçekten efsane. Burgaz'a gidip Sinem dondurmadan yemeden dönmeyin. İnanılmaz lezzetli.

Bir insanı sevmekle başlar her şey diyen herkese iyi haftalar ; )


Hiç yorum yok: