3 Temmuz 2015 Cuma

Cumanın favorileri

Bu cumanın konusu kitap olsun. Biraz kitaplardan konuşalım. Mesela şu sıralar okuduğum bir kitaptan bahsedeyim, çok ilginç bir kurgusu var. Bir kurgu evren üretilmiş. Makineler yardımıyla insanlar gerçekten dünyadan o evrene geçebiliyor, bir çeşit simulasyonun içine giriyorlar. Paralel evren gibi bi şey. İsteyenler ara ara kaçıyorlar oraya. İsteyenler temelli orada takılıyor. Orada her şeyi hayal ederek oldurabiliyorsun. Bir ev hayal ediyor, sonra içine yerleşiyorsun. İstediğin arabayı, hayatı, her şeyi üretiyorsun. Tüketim yok orada. Her şey üretim üzerine kurulu. Çünkü sahip olmak istediğin şeyleri, üretmek, yani hayal etmek zorundasın. Hayal gücün kuvvetli olmalı yani.
Zamanla çeşitli aksaklıklar yaşanmaya başlıyor. Çünkü hayal ederken sonuçlarını düşünemeyenler, hayalleri başkalarının çıkarıyla çakışanlar, yanlışlık bir din ve müritlerini meydana getirenler... Oooo ne ararsanız var. Sanal bir dünya yani. Aslında çok çağrışımlar var. Gerçekle sanal yaşayanların buluştuğu bir kitap. İnsanı düşündüren, hoş bir kurgusu var.

İkinci kitap da Yaz'ın kitaplığından... Büyük Sözcük Fabrikası.
Bir ülkede en değerli şeyler sözcüklermiş. Zenginlerin çok sözcüğü varmış, fakirlerin ise çok az. Olan sözcükleri ise çok kullanışlı sözcükler değilmiş. Ne bulurlarsa, neyi alabiliyorlarsa o sözcüğe sahipmişler. O yüzden de her istediklerini, istedikleri zaman söyleyemezlermiş. Kitabımızın kahramanı da çok sözcüğü olmayan bir çocuk. Merhaba, nasılsın gibi günlük sözcükleri yok. Aşık olduğu kıza verebileceği çok sözcük de yok. Ama o kadar kalpten seviyor, verdiği ucuz sözcükleri bile öyle gönülden veriyor ki, kızın kalbini fethediyor.
Bakın burada da insan hayatında mutlaka okunması
gereken 1001 kitabı listelemişler. TIK TIK.


BU da alfabeyi tarihe yön veren kadınların ismiyle öğreten kitap, harikaymış : )


Hafta sonunuz mis gibi geçsin, kitap da olsun içinde mutlaka ; )Hiç yorum yok: