30 Kasım 2015 Pazartesi

Bütçe planlaması nasıl yapılır?Günümüzde birçok aile düzenli olarak bir aile bütçe planı yapmaması sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Her ailenin belirli bir bütçesi vardır. Her ne kadar gelirler yüksek olsa da gelir ve gider dengesi kurulmazsa her ailede finansal sorunların yaşanması kaçınılmazdır. O yüzden aile bütçesini zor duruma sokmamak için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. En etkili yöntem de aile bütçe planlaması yapmaktır. Ailedeki gelir ve giderlerin bir dengede tutulduğu aile bütçe planlamasının bu kadar önemli olduğundan bahsettik; peki bütçe planlaması nasıl yapılır? Aile bütçe planlaması için öncelikle gelir ve giderlerin yazılacağı bir defter tutulmalıdır. Bilgisayarınızda da bir plan oluşturabilirsiniz. Her ay belirli giderler vardır. Kira da yaşıyorsanız kira bedeli, yiyecek masrafı, ulaşım giderleri, faturalar, kıyafet masrafları, sağlık, eğitim ve kişisel harcamalar… Bu ve benzeri giderleri not almalısınız. Daha sonra aynı işlemi gelirler için yapın. Bu planı hazırladıktan sonra karşınıza 3 senaryo çıkar. Ya gelir ve giderler eşittir; ya geliriniz giderlerinizden fazladır; ya da giderleriniz ağır basar ve aile bütçenizde açık oluşur. Bu 3 senaryoya göre aile bütçenizi düzenlemeniz gerekir.
1. Gelir ve giderleriniz eşitse; ekonomik açıdan ilk başlarda sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Fakat aniden beklenmedik bir gider çıkabilir ve başınızı ağrıtabilir. O yüzden giderlerinizi tekrardan gözden geçirip bir miktarda olsa giderlerinizi azaltmaya çalışın.
2. Geliriniz giderlerinizden fazlaysa; bu durumda dikkat etmeniz gereken gelir fazlalığını biriktirmenizdir. Yukarıda belirttiğim gibi beklenmedik giderler ortaya çıktığında birikiminizden faydalanarak bütçenizi sarsmamış olursunuz.
3. Giderleriniz gelirlerinizden fazlaysa; eğer hesaplamalarınız sonucunda geliriniz giderlere yetmiyorsa ekonomik sıkıntıdasınız demektir. Acilen giderlerinizi gözden geçirip ciddi tasarruflar yapmalısınız. En çok gider ne ise onu bulup çözüm aramalısınız. Şayet bütçe açığınız çok fazla değil ise uygun faiz oranlı ve vadeli ihtiyaç kredisi kullanarak bütçenizi rahatlatmanız da faydalı olacaktır. Aile bütçesi planlaması gerçekten çok önemli bir konudur ve geç kalmadan kendinize bir bütçe planı oluşturarak kontrollü gitmenizi öneririm.


Advertorial

Hiç yorum yok: