21 Aralık 2016 Çarşamba

Kişisel tarihimizi yaşıyoruz, tarihe şahitlik yaparken. (Kızıma mektup)

Güzel kızım;

Bir günlükse bu, çok eksik sayfa var. Kötü şeyler olduğu günler yazmayayım dedikçe, yazamadım.
Böyle de bir dönemden geçiyoruz işte. Yazmadan geçip giden.
Bİr sürü olaylar oluyor, seni uzak tutmaya çalışıyoruz. Haberler sen yattıktan sonra seyrediliyor. Ama ucundan yakalamaman mümkün değil. Görüyorsundur, duyuyorsundur bişeyler.

Sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört köşesi sadece "kendi fikri yaşasın" isteyenlerin zulmüne tanık oluyor. Evet bunlar büyük büyük oyunlar belki, ama geçen gün bir söz okudum çok sevdim, nifak girmeyen yere düşman giremez. Önce nifağa geçit veriliyor, sonra düşman yapacağını yapıyor.

Almanya'da noel sevincine bir tır daldı geçen gün. Suriye'de yıllardır, yerlerinden yurtlarından oldular, sularda boğuldular. Bir büyükelçiyi vurdular ülkemizde. Hiçbir fikri öldüremezsin oysa. Ölen bedendir yalnızca... Ruhlarla devam eder fikirler.

Kimin canını kimden aldığını sanıyor ki bu insanlar? Beyinleri yıkanmış olsa da, beyni yıkanmadan olanları destekleyenlere ne demeli... Hepimiz bütünden koptuk geldik buraya kuzum, hepimiz aynı bütünden geldik. Koca bir hamur düşün. Hani mantı yaparken cimcik cimcik bölersin ya, onlarız biz işte.

Umarım bir kazanda hepimiz kaynamadan önce, dengeleriz şu güzel gezegenimizi kızım.


....

Dün gece sana Nazım Hikmet'in büyük dedesinin hikayesini anlattım, küçük Karl Almanya'da bir yetimhaneden kaçıp, gemiye atlar, İstanbul'a gelir. Kızkulesi'ni görünce çok beğenir, atlayıp, yüzerek karaya çıkar. Bir paşa, onunla görüşür, çok sever, evlat edinir... Bu topraklarda büyür.
Bu hikayeyi dinledin, demek dedesine çekmiş dedin... Haaa sarışın mavi gözlü, onun için mi dedim.
Yok dedin, özgürlüğe düşkünlüğünden... Kaçmış ya yetimhaneden.

Ne güzel bağladın, dede torunu birbirine. Çok hoşuma gitti. Yazmadan edemedim canım.

.....

İşte böyle bişeyler. Tarihi yaşıyoruz, kişisel tarihimizin de hakkını vermeye çalışarak.

O zaman Nazım'la bitireyim. "Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler..."
Hiç yorum yok: