23 Ekim 2017 Pazartesi

Git ve cam kenarındaki yeri kap


Aamir Khan'ı yıllardır takip ediyorum. PİKİ ile tanıştım onunla. PK'de din sömürüsünü inanılmaz benzetmeler ve ironilerle ortaya koyarken, 3 idiots'da müthiş bir eğitim sistemi eleştirisi yapıyor, Her çocuk özeldir'de disleksi hastası olan bir çocuğun nasıl ilgi ve sevgiyle başarılı olabileceğini gösteriyordu. Resmen filozof gibi... Toplumsal sorunlara yüreklere dokunarak değiniyor. Cesurca... Tık tık 

Dün Secret Süperstar'a gittik, cuma girdi vizyona. 
Aamir Khan, kadına uygulanan şiddet, ezilen, aşağılanan kişilikler, bastırılan hayaller ve cesaretin nasıl her şeyi değiştiribileceğini yine güçlü bir şekilde koymuş ortaya.  

Kahramanımız 15 yaşında, müziğe aşık, şarkı söylemek isteyen, tüm dünyanın onu dinlemesini hayal eden zeki mi zeki bir kız, İnsu...  Ama içinde buluduğu toplum, kız çocuğu hiçe sayan babası yüzünden hayallerini yaşaması imkansız görünüyor. Aamir Khan bu noktada mesajını veriyor. Cesaret, her şeyi değiştirebilir. Her koşulda açılacak bir kapı bulunur. Film boyunca, kızımız kaderini değiştirmek için birçok şey yapıyor. Ama asıl gereken destek annede. 

Finalde, o güne kadar hep kendiyle ilgili kararları başkasının aldığını söyleyen, 
kahramanımızın annesi 
çok cesur bir karar alıyor ve o canalıcı sözü söylüyor.

"Git ve cam kenarındaki yeri kap"

Bu söz çok anlamlı çünkü, filmin çeşitli bölümlerinde uçaktaki cam kenarını, gasp eden erkekler gösteriliyor. Cesurca o yer benim diyebildiği zaman kahramınımız o yere oturabiliyor.

Filmin sonunda ise o sembolik başkaldırışın hayatın her alanı için geçerli olduğunu söylüyor annesi. 

"Git ve cam kenarındaki yeri kap"

Seyrederken bütün hayallerinden vazgeçmek zorunda kalan kızları düşünerek hıçkıra hıçkıra ağladım, cesurca her şeyi değiştirebilen kadınları düşünerek güldüm.


1 yorum:

nehircce dedi ki...

Bizde bu hafta için planlıyoruz,her filmi kesinlikle muhteşem.